Je něco po osmé večer, štědrý večer a zase mám tak trochu jiné vánoce. Loni touto dobou jsem byl v Pákistánu, letos na severovýchodě ostrova Borneo – v Malajsii. Je to zvláštní pocit. Zatímco doma se všichni pomalu probouzeli a chystali bramborové saláty, vyráželi ještě na poslední nákupy dárků a zabíjeli kapra, já ležel na pláži a nebo se potápěl mezi stovkami barevných rybek v korálových útesech ostrova Sapi.

Když jsem před rokem seděl sám v křesťanském kostele v Pákistánu a sledoval rozzářený betlém, bylo to zvláštní. Do chvíle, než jsem opět vykročil do rozpálených ulic Karáčí. Letos je to vánoční Malajsie. Země v mnohém západní a přeci jiná. Umělé vánoční stromky v obchodech, vánoční výzdoba i kýčovité postavičky Santa Clause vytváří absurdní vánoční scenérii. (Pokračování článku…)

Vánoční den na ostrově Sapi, severovýchod ostrova Borneo, Malajsie

Na druhou stranu vánoce tak daleko od domova nabízí úžasný odstup a nadhled. Odstup od shonu, přeplněných obchodů s nekonečnými frontami. Odstup od vánočních úklidů a stresu ve jménu vánoční pohody.

Když ležíte na pláži a nohy boříte do písku, máte najednou více času a klidu o vánocích přemýšlet. Vzpomínáte na ty, které kolem sebe rádi vidíte i na ty, kteří již kolem nás nejsou. Uvědomujete si to, co často přes plnění vánočních „povinností“ jen těžko vidíte.

Má to něco do sebe. Malý krok stranou a najednou vidíte vánoce takové, jaké by možná měly být. Vážíte si věcí, které doma berete za samozřejmé a uvědomujete si, co je zbytečné…

Tak a konec rozjímání, teď mi poraďte kde tu seženu bramborový salát? :) Místo dárků jsem si „rozbalil“ plechovku singapurského piva Tiger a dánského Carlsbergu, místo vánoční pohádky si jdu pustit Pelíšky a místo půlnoční mše se nechám uspávat vrněním ventilátoru u stropu mého pokoje.

Přeju hezké svátky, s trochou odstupu, všem doma…Související články:


RSS

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář: