Na cestách po rozvojových zemích mě vždy náramně baví jejich svoboda. Nemyslím teď svobodu demokratickou, ale svobodu nespoutanosti. Kde jinde můžete cestovat bez jištění na střeše auta? Kde potkáte předškolní děti bezstarostně pobíhat po ulicích? Kde…

Ondra na střeše filipínského Jeepney.

Mám pocit, že západní svět se stále více dobrovolně svazuje nařízeními a direktivou ve jménu bezpečnosti. V Evropě často hnané nezastavitelným strojem EU, ve Státech zase strachem ze všeho. Koupání malých dětí na amerických plážích bez plavek? Zakázáno! (Ještě by to podněcovalo pedofily.) Koupání nahoře bez? Ohrožení mravní výchovy! Naskakovat za jízdy do MHD? Nepředstavitelné. Nechat dítě na ulici bez dozoru? Co jste to za rodiče! Sociálku na vás…

Já před třemi lety při první návštěvě Filipín.

Jak krásné je nechat na všechna tato omezení zapomenout, naskočit do přeplněného autobusu kdy za jízdy stojíte ve dveřích na jedné noze. Bezstarostně se smát spolu s dětmi plácajícími se v bahně na ulici, jezdit na motorkách kde jedinou fungující kontrolkou je ukazatel stavu benzínu, proplétat se chaotickými ulicemi kde doprava ztrácí veškerý řád a přesto funguje. Co na tom, že si děti občas natlučou a poučí se, že něco prostě bolí. Co na tom, že na motorce pro dva jede pět dospělých přičemž ten pátý na sedadle stojí a drží se za ramena toho před sebou. To všechno nese obrovskou svobodu, kterou si u nás možná pamatují naše rodiče a ještě více prarodiče. Svobodu, kterou v Asii nelze nemilovat.Související články:


RSS

7 Komentářů

 1. Ámen. Normálně jsem z toho vyměknul

  #1 wordicek (07.11.2012)
 2. Je to tak. Dá se taky říct, že lidé více projevují svoji přirozenost a to v dobrém i špatném slova smyslu.

  #2 Petr (08.11.2012)
 3. Sakra ty se máš :). Hezký fotky a určitě krásné zážitky. Je super vydechnout a zapomenout na všechny ty zažité samozřejmosti, že se nemůže to a to.

  Nikdy jsem takhle necestoval takže mě omluv, ale je to s porovnáním nějaké cestovky dražší a stojí to z to? Na tvém blogu jsem poprvé, díky Twitteru.

  #3 Carl114 (09.11.2012)
 4. Carl: Ahoj, cestovani po vlastni ose je prakticky VZDY levnejsi.

  Doporucuji tento muj starsi clanek o nakladech na cestovani po Indii.
  http://www.cestovatelskydenik.cz/dovolena-v-indii-250-korun-na-den/

  #4 admin (12.11.2012)
 5. Pridal by som jeden moment, tkorý sa vždy uvedomím až na mieste – krásny bezstarostný život ktorý plynie svojim tempom a úplne nás pohltí. Všetko za čím sa my náhlime, je zrazu úplne zbytočné. Milujem to a úprimne im závidím.

  #5 escudo (07.12.2012)
 6. Musim naprosto souhlasit s autorem. Treba takove USA, to je plne nesmysmlnych narizeni. Dokonce se i lide take boji, na druhou stranu, jejich smysleni a svoboda projevu je na jine urovni nez u lidi z Ciny, kteri se boji verejne vyjadrovat k urcitym vecem.

  #6 Tom (16.02.2013)
 7. Závidím, taky mě letos čeká velká cesta na jiné straně světa a už se moc těším.

  #7 Ondřej (01.04.2015)

Přidejte svůj komentář: