Když každý rok jezdím do Indie a dalších zemí v okolí, slyším od svých znáných stále stejné otázky. „Proč do Indie?“ a „Kde na to bereš? To musí stát spousty peněz?“ Všem odpovídám to samé. Indie se mi stala osudovou a cenově vyjde téměř stejně draho jako letní dovolená v Egyptě. Nevěříte?

Pro nejsnazší počty lze říci, že stačí pořídit letenku, víza a pak už je jedno jestli budete v Indii 14 dnů nebo dva měsíce. Náklady na jeden den pobytu vás nemusí stát více než 250 korun. Letenky s odletem z Prahy se dají v průběhu roku pořídit od 7000 do 13000Kč (zpáteční včetně všech poplatků). Ceny kolem 11000Kč jsou nejběžnější. Indická víza nedávno o polovinu zlevnila na 800Kč a velvyslanectví Indie vám je připraví do tří pracovních dnů. Pak už stačí sbalit pár drobností do batohu a vyrazit.

Náklady na pobyt v Indii jsou opravdu minimální ale samozřejmě záleží na standardech, které vyžadujete. Pokud se budeme držet v tendencích klasického cestování s baťůžkem na zádech, můžeme operovat s následujícími cenami.

Ubytování v pokoji pro dva kolem +/- 100Kč (50Kč na osobu). To obnáší čtyři stěny, postel, dveře, okno, občas skřínku a obvykle vlastní „koupelnu“ se záchodem na pokoji. Pokoj, který v podstatě slouží jako úschovna zavazadel a azyl na noční přespání. Víč času tu člověk nestráví.

Jídlo vaří Indové na každém rohu. Přípravené je přimo před vámi a v podstatě vidíte z jakých surovin a v jakém prostředí. Obvykle je dobré vybrat si místo kde je hodně místních, nebo více nezávislých cestovatelů. V prvém případě se dá očekávat místně oblíbené jídlo, v druhém že jídlo chutná i západním cestovatelům. Ceny za plnohodnotný oběd nepřekračují 40Kč. Běžně se najíte bez větších obtíží za 15 až 30 korun. Náklady na jídlo pro celý den a balenou vodu (5Kč) nepřekročí 70Kč.

Zbývá místní doprava a památky. Lokální doprava cyklorikšou nebo motorikšou vyjde na 3Kč za kilometr. Záleží na vašich schopnostech smlouvat. Dálkové spoje obnáší vlaky a autobusy. Jejich ceny jsou podobné. Za noční přejezd v řádu cca 600 kilometrů a délce jízdy 12 hodin zaplatíte cca 120Kč. To obnáší cestu jednou za dva až tři dny.

Památky jsou v řadě případů zdarma. Na exponovaných místech jako je Delhi, Agra, Jodhpur a podobně zaplatíte za vstup na největší památky cca 100Kč (indové paradoxně jen maximálně 8Kč). Nejdražší památkou v Indii je Taj Mahal se vstupným 300Kč (750Rs). Běžné vstupy se pohybuji do 20Kč.

Suma sumárum. 250 korun na jeden den. To jsou průměrné maximální náklady za ubytování, jídlo, památky a dopravu v Indii. 1750Kč týdně. 7000Kč za měsíc. Na otázku ceny mé dovolené v Indii se ptám proti otázkou. Kolik vás stála vaše poslední dovolená v Egyptě nebo Tunisku? Obvyklá odpověd je +/- 17000Kč za deset dnů. Za podobnou cenu se já toulám Indii minimálně měsíc.

Srovnávat se samozřejmě příliš nedá. Zatímco v prvním případě vaše nohy prakticky neopustí prostory hotelového resortu, nohy si stále mácháte v hotelovém bazénu a jste rozmazlováni na každém kroku včetně pravidelné dávky jídla, při mém putování Indií jde tohle pohodlí stranou. Ale vše je o prioritách. Nakonec však náklady na dovolenou máme obě dvě strany prakticky stejné. Jen v mém případě je dovolená dvakrát tak dlouhá, exotičtější, ukáže mi fantaskní svět jakým Indie bezesporu je, mám naprostou volnost a jdu tam kam mě nohy zavedou. Ať už jsou to horské oblasti porostlé čajovými plantážemi, ztracená polorozbořená města kdesi v džungli, duchovní centra Hinduistů, Sikhů, Budhistů, Džinistů a já nevím koho ještě nebo poloprázdné písečné pláže pokryté kokosovými palmami.

Nemusí jít zrovna o Indii. Asijské země v okolí nabízí stejné cenové podmínky a svobodu. Sri Lanka, Nepál, Malajsie, Filipíny, Thajsko, Laos, Kambodža, Vietnam. Je na každém jak se rozhodne. Stačí jen koupit letenky, průvodce Lonely Planet a nebát se naplánovat si dovolenou sám a po svém…



Související články:


RSS

11 Komentářů

  1. Ahoj, kde vzít tu letenku za 11000? Ať hledám jak hledám, pod 14 se nedostávám..

    #1 Ondra K (17.05.2012)
  2. Ahoj Ondro,

    uvadel jsem, ze ceny za letenky se pohybuji mezi 7000 – 13000 s tím, ze ceny kolem 11 000 jsou nejbeznejsi. Samozrejme ne vzdy jsou uvedene ceny dostupne a ne vzdy se hodi nabidky termínu s akcni cenou termínum, kdy chces na dovolenou do Indie odjet. Ale…

    Velmi rychle jsem se podival na dnesni regulerni nabidky Letuska.cz. Tedy zadne narocnejsi slevove kombinace jako treba odlet z Budapesti a navrat do Vidne a podobne.

    Pelikan.cz > http://pelikan.cz/Levne-letenky-Praha-Dill%C3%AD-75433.aspx
    Sice v kalendari uvadi cenu 9 840Kč, ale nejlevnejsi jsem nasel namatkove odlet 29.8.2012 a navrat 25.9.2012 s cenou 12 047Kč. Bohuzel, dnes nefunguje slevovy kupon ze serveru AkcniLetenky.com (coz ale jiste behem nekolika malo dnu bude napraveno). S jeho pomoci se cena jakekoli letenky na Pelikan.cz da snizit o dalsich cca 480Kč, tedy cena letenky by byla cca 11 600Kč.

    Pokud pockas mesic, budou zase jine akcni nabidky atd.

    Robert

    #2 Robert (admin) (17.05.2012)
  3. Ahoj,

    zajímalo by mě proti čemu všemu se necháváš očkovat při cestách do Indie? Chystám se tam na začátku září, je to moje první cesta do Asie vůbec.
    Hledala jsem na netu, ale zajímalo by mě to od člověka, který už tam byl :)
    Děkuju za odpověď.
    Veronika

    #3 Veronika (02.06.2012)
  4. Ahoj Veroniko,

    do Indie neni zadne povinné ockovani. Jako doporucene byvaji tri: zloutenka A, meningitida a břišní tyfus. Predevsim zloutenku, byť je z nich nejdrazsi, bych doporucil. Navic jeji ucinnost vydrz 10-15 let a ochrani tak pri jakekoli dalsi ceste.
    Pokud se pro ockovani rozhodnes, nezapomen si jej zaridit minimalne 4-6 tydnu pred odletem. Nektera ockovani maji vice davek aplikovane s rozestupem 14 dnu a navic telo si potrebuje vytvorit obranne latky drive, nez odjedes.

    Uzij si cestu :)

    #4 Robert (admin) (02.06.2012)
  5. Ahoj Roberte,
    pěkný článek, se kterým souhlasím! I mne se okolí ptá na totéž, aniž by si uvědomili, že Evropa (potažmo turistické Africké destinace) jsou strašně drahé. Jenže – kdo se v dnešní líné době uskrovní? Každý si pod pojmem „dovolená“ představí válečku u moře s plnou penzí….
    Do Indie se chystám na jaře a moc se těším. Máš nějaké „extra“ tipy, o které by ses mohl podělit? Např. hostel, kde jsi byl moc spokojený, neturistické místo, které Tě nadchlo, jídlo, které musím ochutnat….? Načetla jsem toho vcelku dost, ale přeci jen – osobní doporučení jsou ta nejlepší :oD

    #5 Markéta (28.09.2012)
  6. ahoj,

    my se do Indie chystáme za cca 5 týdnů :-) a nemůžu se dočkat…v Asii jsem už byla, ale mám pocit že Indie je prostě jiná a svá :-) je pravda ze letenky mame uz od února a za 12500,- na osobu, což je super… a jsem moc rada ze ty naklady, nebo nemam moc predstavu “ kolik sebou“ :-)už mám za sebou dvě dávky žloutenky a čeká mě ještě břišní tyfus … jinak bych se ráda zeptala jestli máš nějaké typy na ubytování? Chystáme se do Dilí, Varanásí, Goa a Bombaj…takové ty hlavní body…. :-) díky moc Klára

    #6 Klara (16.10.2012)
  7. Ahoj Klaro,

    diky za komentar :)

    Urcite budete mit sebou pruvodce Lonely Planet, diky kteremu se
    neztratite a urcite poradi idealni oblast kde se ve meste ubytovat.
    Ubytovani je snadne najit a zalezi jen na tom, jake mate standardy.
    Pokud vam staci nejaky obycejny pokoj s postelí a spolecnou sprchou a
    záchody tak staci projit jakoukoli ulici a napisy Guesthouse jsou
    vsude. Staci projit 2-4, porovnat, prohlednout hlavne zachod, vodu
    (jestli tece), pokud potrebujete teplou vodu tak taky vyzkouset…
    Pokud ale hledate lepsi kvalitu, urcite budou nejake tipy v Lonely
    Planet.

    DELHI > idealni oblast pro ubytovani je čtvrť PAHARGANJ. Je totiz hned
    pred hlavnim nadrazim, ke kteremu navic jede airport express metro
    (rozumna cena a rychle komfotni spojeni) a odkud navic jiste budete
    vyrazet na dalsi cesty.
    VARANASI > projdete si uzke ulicky hned poblíž ghátů Gangy, řada
    guesthousů se bude nabizet sama, ostatne dohazovačů ubytování se mozna
    ani nezbavíte.
    GOA > doporucuju plaz ARAMBOL. Je to nejsevernejsi plaz, ktera neni
    preplnena nemeckymi turisty. Je poklidna, poloprazdne plaze, palmy,
    poklidny zivot v plazovych barech…. a tady si staci pujcit skutr se
    kterym projedete vsechny ostatni plaze za jeden den. Anjune beach,
    Baga beach… to jsou profláklé plaze plne destnicku slunicich se
    turistů, skůtru na mori a clunu tahnouci na padaku se vznasejici lidi.
    Zalezi tedy co hledate, ale jistou romantiku a klid nabizi urcite
    ARAMBOL, coz s povdekem kvitovali vsichni, ktere jsem sem pri svych
    cestach vzal. Ubytovani opet najdete na miste, staci projit par domku.
    Co domek, to vlastne ubytovani. A moc hezke.
    MUMBAI > tady moc nedoporucim. Snad jsem tu ani jednou nenocoval, vzdy
    jen prestupni zastavka. Ubytovani drahe a nevalne kvality.

    #7 admin (16.10.2012)
  8. Dobrý den chtěla bych s mamkou do Indie,ale mamka se obává po návratu z Indie průjmu,protože v Indii je špatná voda,jako v Egyptě.co je na tom pravdy.

    Děkuji předem za odpověd.

    #8 tatana (30.10.2012)
  9. Ani jsem celý článek nečetla. Omlouvám se, ale do Indie bych nikdy dobrovolně nejela, neb Indové se mi jeví jako neskutečná prasata a to ještě ta dobrá zvířata urážím. Ani zadarmo, fuj.

    #9 petra (28.07.2013)
  10. Dobrý den, take bych rád odjel do Indie, ale musim našetřit nějake finance na letenku. Strašně si to přeju hlavně kvuli přirodnim lečitelum kteři tam ordinuji sve starodavne dovednosti a dokazali by mi pomoct. Chci se autora članku zeptat jestli jste navštivil nějake lečitele ? Mimochodem super članek.

    Děkují za odpověd
    Alexandr
    email: gaskan@seznam.cz

    #10 Alexandr (22.05.2014)
  11. Ahoj
    Chtěla jsem se zeptat zda mas také zkušenosti s Thajskem.Chystam se tam teď v listopadu a tak nějak mam vse už podchycene,jen ne místní dopravu.Letime do BKK a pote se chceme přepravovat dále na ostrovy.Popripadne Děkuji za odpověď

    #11 Lucie (06.10.2015)

Přidejte svůj komentář: