Je Srí Lanka bezpečná? Je možné tam jet na dovolenou aniž by nám hrozilo nebezpečí? Vždyť je tam válka! Logické otázky řady lidí, kteří by tento ostrov rádi navštívili, ale neví jestli je to dobrý nápad. Zkusím na tento dotaz odpovědět následujícím shrnutím.

Válka. Pod tímto pojmem si vždy představím druhou světovou válku následovanou obrázky televizní stanice CNN z konfliktů v Kuvajtu či Afghánistánu. Na Srí Lance je také válka. Ale je to válka trochu jiná. Válka odehrávající se na izolovaných částech ostrova, kam se turisté prakticky nemají šanci dostat, válka o které ani nevíte, i když tu jste. Snad jen propagandistické plakáty s hrdinnými vojáky národní armády a vojenské kontroly a základny dávají napovědět, že něco jako vojenský konflikt tu na Srí Lance existuje. (Pokračování článku…)

Vojak na Sri Lance

Čtvrtina Srí Lanky je území kontrolované armádou. Po celém ostrově jsou rozesety stovky vojenských základen a desítky tisíc kontrolních stanovišť, bunkrů a hlídek. Pokud se rozhodnete Srí Lanku procestovat, stanou se pro vás její nedílnou součástí, která vás však nijak neovlivní.

Problém s Tamilskými tygry jsem nastínil už v dřívějších příspěvcích a jen připomenu, že skutečné boje v hustých lesích a džunglích se odehrávají na severním okraji ostrova. V posledních dnech armáda vytlačila rebely do severovýchodního okraje na poměrně izolované místo.

Můžeme tedy s klidným svědomím na ostrov vyrazit? Bez zaváhání odpovím: „Ano!“ Napadá mě hezké přirovnání. Turista se chystá do Prahy, ale slyšel, že v Berlíně jsou problémy s teroristy a tak přemýšlí, jestli do té Prahy vůbec má jet, když se v té Evropě střílí. Co byste mu odpověděli? Snažil jsem se tím naznačit, že Srí Lanka je velký ostrov. Členitý, s hustými džunglemi a vysokými horami. To co se odehrává na jednom jeho konci, na izolovaném místě, nemá vliv na to, co se děje na jeho opačné straně. I když jsem byl nějakých 50 kilometrů od místa, kde probíhají aktuální boje, neměl jsem nejmenší důvod k nejistotě.

Pokud na ostrov přijedete, můžete ihned zajet na nerušené jižní pláže, ale stejně tak můžete vyrazit na sever do střední části ostrova za nejvyhlášenějšími památkami v takzvaném „Zlatém trojůhelníku“ – tedy města Anuradhapura, Polonnaruwa, chrám na hoře Sigyria, město Kandy, Dambulla a další místa v této oblasti. Jediné omezení zaregistrujete pokud budete cestovat místními autobusy (a není důvod je nepoužívat), kde vás čekají pravidelné zastávky a policejní kontroly. Při nich vás ale obvykle z kontroly vynechají, nemusíte ani opouštět autobus a zavazadla vám zkontrolují jen velmi výjimečně. Maximálně jednou či dvakrát za dobu své dovolené policistům při kontrole předložíte svůj pas. Tím pro vás povědomí o válečných problémech končí.

Odměnou za trochu nepohodlí při kontrolách pro vás budou krásná historická místa i nerušené pláže prakticky bez turistů. Za ceny, kterým nebudete chtít uvěřit. Jak jsem psal před pár dny, denní rozpočet 300Kč vám velmi dobře postačí. Na dopravu, ubytování i stravu. Zapomeňte tedy na mediální svět, který vždy předkládá jen ty nejtragičtější zprávy sdělované dramatickým hlasem reportérů. Srí Lanka je bezpečná a čeká na vaši návštěvu…Související články:


RSS

8 Komentářů

 1. Štíte malý Štíte kam stále pospícháš…:-) těšim se na pivko voe!!!

  #1 Pepa (22.01.2009)
 2. rada bych cestovala, jen nemam s kym. Jinak preju moc uspesnich expedic v dalsich letech

  #2 lat (15.02.2009)
 3. Zdravím cestovatelé.
  Kdo se chystáte na Srí Lanku a máte v ůmyslu individuálně navštívit některé zajímavosti ostrova, mohu z vlastní zkušenosti doporučit spolehlivého řidiče a průvodce. Jmenuje se Francis a seženete ho na tel.: 0094 771724117. Domluva anglicky i při minimální znalosti, nebo omezeně francouzsky. Šťastnou cestu. Daniel.

  #3 Daniel Frydrych (21.10.2009)
 4. Ahoj Danieli, chystáme se letos na Srí Lanku. Nikdy jsme zde nebyli. Jezdíme všude individuálně. Můžete mi doporučit nějakou lokalitu u moře na ubytování, odkud můžeme podnikat cesty po ostrově? Nechceme hotel, preferujeme studio, apt. s vlastním soc. zázemím a malou kuchyňkou. Za každé další rady budu ráda. Díky Jana

  #4 Jana Tomková (08.01.2010)
 5. Jsou informace stále aktuální? Vyplatí se sledovat sdělovací prostředky, nebo je situace stabilní a opravdu se není čeho obávat?

  #5 Marek (15.03.2010)
 6. Ahoj Marku, situace odpovida lednu 2009, ale neni duvod aby byla jina. Pripadne je dobre podivat se na stranky ministerstva zahranicnich veci MZV.cz a v seznamu zemi sveta si to overit. Pokud se ale ptas jen kvuli zpetnemu odkazu na stranky cestovni kancelare, tak to byl marny pokus, odkaz jsem odstranil.

  #6 Robert (admin) (15.03.2010)
 7. Díky za informace.

  #7 Marek (16.03.2010)
 8. Je prosim mozne ziskat mail nebo telefon na Daniela Frydrycha?
  Diky Hanka

  #8 Hana Adamcová (05.12.2013)

Přidejte svůj komentář: