Vydat se na cestu po Ukrajině nepatří mezi běžné způsoby jak strávit letní dovolenou. Možná právě proto jsem na několik srpnových dnů na Ukrajinu vyrazil.  S levnými letenkami společnosti WizzAir (zpáteční letenky Katovice – Kyjev za cca 1000Kč), zamluveným autem v autopůjčovně (675Kč/den) a plánem procestovat zapadlé vesničky i turistická lákadla v okolí Kyjeva. (Pokračování článku…)

Ukrajina 2009

Chcete li Ukrajinu navštívit co nejlevněji můžete paradoxně využít letecké linky WizzAir z polských Katovic do Kyjeva, která vyjde až o polovinu levněji než autobusová jízdenka. A to včetně nákladů na vlakovou jízdenku pro cestu do Katovic, vzdálených jen kousek od Ostravy na česko-polských hranicích.

Na cestu jsme vyrazili s přítelkyní a abychom během těch osmi dnů nebyli odkázáni na věčná čekání na místní hromadnou dopravu zarezervovali jsme si dopředu u místní autopůjčovny stylové Daewoo Sens. Stylové rokem výroby, vybaveností i jízdními vlastnostmi. Do ukrajinského prostředí, které vás přenese 25 let zpět do minulosti, zapadlo tohle vozítko naprosto dokonale. To vše za cenu takřka lidovou (675Kč/den včetně GPS navigace). Ono, zas tak lidová cena to pro toulavé baťůžkáře není, ale abychom náklady na dovolenou snížili na minimum, stalo se pro nás tohle unavené Daewoo i hotelem, ve kterém jsme přečkali každou noc namísto hledání stejně drahých hotýlků v zapadlých městečkách, kterými jsme projížděli. Náklady na ubytování by nás přišly na stejno, jako poplatek za půjčení auta. S klíčky v zapalování se nám navíc naskytla neskutečna svoboda a s místní cenou 15Kč/litr benzínu vás pak už opravdu nic nezastaví.

Ukrajina má co nabídnout. Ať už se vydáte z Kyjeva na sever do legendární Pripjati za nechvalně proslulou Černobylskou jadernou elektrárnou (tam snad povedou mé kroky v příštím roce), nebo na jih přes desítky městeček plných právoslavných kostelů, chrámů a malebných stavení.

SOUVISEJÍCÍ FOTOGRAFIE:
Klášter svatého Michala, Kyjev. Kyjev Klášter svatého Michala, Kyjev. Pohled na klášter svatého Michala ze zvonice chrámu svaté Sofie. Kyjev. Staropramen na každém kroku. Láhev v obchodě přijde na 9Kč. V pozadí klášter svatého Michala, Kyjev. Kyjevskopečerská lávra, Kyjev, Ukrajina.

Den co den jsem zažíval silné deja vu, kdy mě atmosféra, a úroveň této země, přenášela odhadem do roku 1985, kdy jsme s pionýrskými šátky a papírovými  mávátky vítali lepší zítřky. Čas se na Ukrajině trošku zastavil a mimo hlavní město, které si žije nezávisle na zbytku země, je stále patrný silný pozůstatek z vlivu Sovětského svazu. Počínaje budovatelskými obrazy a mozaikami na stěnách státních budov a nekvalitní infrastrukturou, která snad často plní jediný význam – máme, tedy úkol splněn, konče. Ostatně – zažít oslavy státního svátku s vystoupením Estrádního dechového orchestru paláce kultury, recitacemi basniček a procítěnými ódami na milovanou rodnou zemi stálo za to.

Na druhou stranu si na Ukrajině můžeme nejednou připadat jako doma. Ať už v Kyjevském metru, kde vás svezou stejné soupravy vyrobené se štítkem „Mytiščinskyj mašinostrojtěľnyj zavod“, které známe z Prahy (jen v Kyjevě jsou trochu staršího data – pamatujete na kulatá světla v interiéru souprav, která před příjezdem do stanic zhasla a vzápětí se zase rozsvítila?) nebo na letních hospodských zahrádkách, kde stín vytváří reklamní deštníky s nápisy „Krušovice – klenot českého piva“ nebo když si objednáte točený Staropramen za 12Kč (ten se vyrábí přímo na ukrajině od roku 2005).

Ukrajina je levná. Můžete tu zažít pocity německých sousedů, kteří jezdí do Česka za levnými nákupy a zábavou. Pro představu: Jízdenka na metro 3,50Kč, litr benzínu 15Kč, cigarety Camel 13Kč, plechovka CoCa Coly za 5Kč, pivo v obchodě 6Kč (točené 10Kč), Big Mac Menu za 45Kč atd…

SOUVISEJÍCÍ FOTOGRAFIE:
Kvas, populární nealkoholický nápoj prodávaný v ulicích po celé Ukrajině. Ukrajinská varianta medovníku. Hutný, ale chutný, dort s medem a ořechy, který vydá na celý oběd. Oběd v podniku s názvem Oběd v malé městské jídelně. Jídlo pro dva za 26Kč. A dobré! Zámky s vyritým, či napsaným, vzkazem o věčné lásce, se zamykají na ukrajinských mostech velmi často. Láska tak bude nerozdělitelná. Odpolední šachy v Parku.

Při putování Ukrajinou je dobré oprášit znalosti ruštiny, která se používá v severní části Ukrajiny. Čím pojedete dále na jih, narazíte spíše na ukrajinštinu. Ta je zajímavým mixem polštiny, ruštiny a slovenštiny a s trochou improvizace se tu domluvíte i česky. Každopádně veškeré nápisy, směrovky, popisky v obchodech i na turistických místech najdete jen v azbuce. Taková malá podpásovka pro turisty, kteří tak mají prostě smůlu.

Pokud můžete na Ukrajinu se určitě vydejte. I těch několik málo dnů stojí za to. Pro mě zůstane jednou z destinací pro návrat v příštím roce…Související články:


RSS

6 Komentářů

 1. Na Ukrajině jsem byl také v srpnu a prijmárním cílem byl právě Pripjat. Stojí to za to. Jen si dovolím nesouhlasit s cenou za ubytování, která je na Ukrajině velice nízká. Pro představu, bydleli jsme buď v luxusním soukromí za cenu 200 Kč za osobu, nebo v 4* hotelech (cca 3* v EU) a cena byla také kolem 200 Kč za osobu. Když k tomu přidáte nezapomenutelné zážitky cestování místní mašrutkou, autobusy nebo vlaky (5h cesty za 16 Kč), nepřijde mi to auto zas taková výhra.

  #1 Nepovedený (02.10.2009)
 2. Souhlasim, ze vyhoda poznani mistnimi autousy a mašrutkami ma neco do sebe. Libi se mi vzdy oboji. V nasem pripade jsme ale nakonec ocenili moznost zastavit autem kdekoli, kdykoli. Zajet si tam, kam MHD nejezdi, odjet kdykoli kdy nas mesto aktualni misto nebavi a podobne.

  #2 Robert (02.10.2009)
 3. Kazdopadne na tema Pripjať se ti asi jeste ozvu :)

  #3 Robert (02.10.2009)
 4. Fakt nechapem, peniaze pri tychto vyletoch problem nie su, ale odkial beries tolko volneho casu? :)

  #4 Okuin (10.10.2009)
 5. Okuin: Zimní cesty byly a) z velke casti neplacene volno po dohode se zamestnavatelem nebo b) nebyl jsem zamestnán (1 případ). Týden na Ukrajině, prodlouzene vikendy po Evropy, to vse se da zvladnout v rámci 20 dnu dovolené za rok.

  Ted jsem ale dal vypoved a jsem sam sobě podnikatelem (od 1.10.) takze uz tuplem nepotrebuju resit jestli muzu nebo nemuzu. :)

  #5 Robert (10.10.2009)
 6. tak to mas super.. ja dufam, ze tiez podobne dopadnem uz coskoro..

  #6 Okuin (11.10.2009)

Přidejte svůj komentář: