Nikdy bych nečekal, že mě mé kroky dovedou až do sultanátu Brunej. Nenápadného sultánství na severu ostrova Borneo ze všech stran obklopeném hranicemi s Malajsií.

Nenápadná, malá země, která se ale trochu liší do zemí ve svém okolí. A za vším stojí ropa. Není divu, že Sultán Hassanal Bolkiah byl ještě před lety nejbohatším mužem světa. A toto bohatství se promítá i do života obyčejných lidí. V Bruneji obyvatelé neplatí zdravotní péči ani školství, platy jsou s ohledem na region nadprůměrné, životní úroveň se blíží západnímu stylu života. A cena benzínu? Litr za 6Kč a nafty za 4,50Kč. Na druhou stranu staleté tradice života na vodě ve fascinujících asijských Benátkách…. (Pokračování článku…)

Mešita Omar Ali Saifuddien© Robert Štípek, Mešita Omar Ali Saifuddien, město Bandar Seri Begawan, Brunej.

Brunej nabízí bezvízový styk pro pobyt do 30 dnů a pokud cestujete napříč Malajsií, můžete si sem poměrně levně zaletět a nebo zvolit konvenčnější dopravní prostředky. Autobus nebo trajekt. Osobně jsem pro příjezd ze státu Sarawak zvolil autobus a pro odjezd na východní Sabah pro změnu trajekt.

29. Sultán Haji Hassanal Bolkiah Mu‘izzaddin Waddaulah (celé jeho jméno má 31 slov) patří ve více než 600 let trvající rodinné vládnoucí monarchii mezi vladaře, kterým záleží na osudu své země. Výrazně investuje do rozvoje Bruneje a je si velmi dobře vědom, že ropa, která táhne místní ekonomiku, jednoho dne dojde. Na druhou stranu si umí život i patřičně užívat a záliba v automobilech může být malou ukázkou. Uvádí se, že Sultán vlastní ve své sbírce něco mezí třemi až šesti tisíci vozidel a za výkonné vozy utratil minimálně čtyři miliardy dolarů. Ostatně britský deník The Daily Mirror v řijnu 2007 otiskl tento vše říkající seznam: 232x Mercedes Benz, 224x Ferrari, 245x Bentley, 150x BMW, 165x Jaguar, 125x Porsche, 130x Rolls Royce a 20x Lamborghini. To jen namátkou.

Když cestujete autobusem, projíždíte v podstatě celou zemí od západu až do hlavního města Bandar Seri Begawan (kterému ale nikdo neřekne jinak než BSB). Napříč džunglí, podél pobřeží i kolem ropných čerpadel která neustále dolují černé zlato. Cesta zabere jen několik hodin a ani se nenadějete, už jste v hlavním městě.

Zajímavé je, že ještě před sto lety byste toho na místě dnešního hlavního města mnoho nenašli. Prakticky celé město totiž už po staletí leželo na řece. Na dřevěných sloupech postavené domy tyčící se nad vodní hladinou, stejně tak kdysi dávno i sultánský palác. Přes 40 000 obyvatel ve vodní vesnici Kampung Ayer. Až začátkem dvacátého století se Sultán rozhodl přesídlit na břeh a rozvoj s příchodem ropy vše urychlil. I přesto dodnes na řece žije 25 000 lidí, kteří se nechtějí vzdát svého stylu života. V dřevěných domcích mají elektřinu i přívod pitné vody s patřičnými vodoměry. Mezi domky vedou dřevěné chodníky, najdete tu desítky škol, mešity, i vlastní policejní a hasičskou stanici včetně benzínky. To vše na vodě.

Zastavit se v Bruneji na pár dnů je příjemnou změnou, která vás vytrhne z malajského světa. Pokud budete mít cestu kolem, neváhejte…

SOUVISEJÍCÍ FOTOGRAFIE:
Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej Brunej



Související články:


RSS

2 Komentářů

  1. jak moc jsou tam drahy veci typu ubytovani + jidlo + doprava? z fotek vypada Brunej dost zajimave. akorat podle toho auto-vyctu by clovek cekal drahotu :)

    #1 FilipK (28.12.2009)
  2. Sakra, ty snad vis o cem budou me pristi clanky :] mam spoustu poznamek s cenamu v Bruneji takze je to dalsi clanek v planu.

    #2 admin (30.12.2009)

Přidejte svůj komentář: