Jsou věci, které prostě nenaplánujete. Během cest se vám mění pod rukama i pod nohama a nic nenaděláte. Stějně tak tomu bylo ve městě Naga.

Náš časně ranní příjezd kolem půl čtvrté nebyl pravda ideální. Přesto jsme si našli poměrně rychle ubytování a na pár hodin ještě ulehli. Hlavním plánem byl dvoudenní trek na sopku Mt. Isarog (2000 m.n.m.) ležící ve stejnojmenném národním parku. Pro trek je zapotřebí místní průvodce (s vybavením) a úřední povolení. Myšlenka vyrazit ještě ten samý den po příjezdu nebyla reálná. Sledujíce podmračenou oblohu jsme alespoň vyrazili sjednat průvodce a povolení pro druhý den. (Pokračování článku…)

© Robert Štípek, Vyhlížení žraloků obrovských, Donsol, Filipíny 2012.

Když už se nám takřka podařilo vše domluvit, narazili jsme na základní problém a tím byl nejbližší možný začátek treku až za tři dny. To než se zařídí povolení a najít průvodce stojí taky další čas… Vzali jsme si čas na rozmyšlenou. Znovu se dlouze dívali na temné mraky převalující se po obloze a přemýšleli co dál. Nakonec jsme zcela překopali itinerář naší cesty, přidali nové oblasti objevené v knižním průvodci, přehodili některé destinace a přes mobilní telefon s internetem našli a hned koupili nové letenky pro příští dny. Sbohem Mt. Isarog. Snad někdy příště. Náladu jsme si spravili alespoň v horkých pramenech Mt. Isarog National Park, kam jsme se na zbytek dne nechali zavézt místním taxikářem. Druhý den už v půl šesté znovu na cestě směr rybářská vesnice Donsol, odkud se podnikají plavby na šnorchlování se žraloky obrovskými.

SOUVISEJÍCÍ FOTOGRAFIE:

Donsol byl až do roku 1998 ospalou rybářskou vesnicí. Pak tu objevili hejna žraloků obrovských (whale shark) a zrodilo se turistické lákadlo. Šnorchlování poblíž majestátných ryb s průměrnou délkou 6-8 metrů (maximálně až 12 metrů) je neodolatelný.

Žraloci obrovští jsou bíložravci a do zátoky v okolí Donsolu migrují od začátku listopadu je června, přičemž nejlepším obdobím jsou březen a duben. Z popisu už lze vytušit, že naše načasování na 30. října nebylo zrovna zárukou, že naše výletní loď žraloky objeví. Neobjevila. Za tři hodiny jsme nenašli ani akvarijní rybku. Ale to už jsme dopředu tušili a plavbu brali spíše jako výlet na lodi. Škoda. Naposledy tu totiž žraloky pozorovali před pěti dny. Kdo ví, kdy se zase znovu objeví…

Tak to bychom měli. Ani Mt. Isarog, ani žraloci obrovští. Pohodové plavání v teplém moři a dnešní večerní pozorování nejaktivnější filipínské sopky Mt. Mayon ale taky stálo za to. A zítra jedeme dál. Čokoládové hory ostrova Bohol čekají…

DALŠÍ FOTOGRAFIE:Související články:


RSS

1 Komentář

  1. Ahoj roberte, super, že jsi tady začal zase psát zápisky s cest. Jen tak dál!

    #1 kuba (30.10.2012)

Přidejte svůj komentář: