Přípravy na další cestu do Indie vrcholí a tak bylo třeba opět navštívit Indickou ambasádu s žádostí o indická víza. Ačkoli jde v případě Indie v podstatě o formalitu, nemám celý proces vůbec rád. Byrokracie je v Indii naprosto nepředstavitelná. Důležití úředníci rádi zapisují vše do obrovských knih a neexistují výjimky. Nějak prodobně probíhá setkání s indickým úředníkem i u nás. Bez úsměvu, se striktními pravidly.

Indické velvyslanectví má své oficiální internetové stránky na www.India.cz. Zde najdete základní informace o vízové povinnosti, stejně tak třístránkový formulář pro vydání víz.

Turistická víza se vystavují maximálně na 6 měsíců ve třech variantách: jeden vstup (single entry), dva vstupy (double entry) a více vstupů do země (multiple).

Upozornění pro žadatele o víza
Upozornění pro žadatele o víza vylepené v budově indického velvyslanectví. Pravidla jsou nyní přísnější než před lety.

Pražská ambasáda vydává poslední rok víza striktně pouze pro jeden vstup, pokud neprokážete doklady podmiňující vydání povolení pro více vstupů do země. Tedy doklad o rezervaci letenek, či jízdenek, do třetí země z Indie a zpět. Pokud se chystáte navštívit například Srí Lanku, nemusí to být problém (cesta vede pouze letecky). Horší je, pokud se chystáte po zemi z Indie do Nepálu či Pákistánu. Netuším jaké doklady úředníkovi předložit. S uvedenými podmínkami už také není možné jet na půl roku do Indie s tím, že si někdy během cesty, až vás přestane Indie bavit, skočíte například do Nepálu a zase zpět. Termíny musí být u žádosti o vízum jasně uvedeny a podloženy dokladem. Nezapomeňte také, že úředník na velvyslanectví mluví pouze anglicky a v angličtině je s ním třeba komunikovat.

S vyplněným formulářem, pasovou fotografií a pasem s platností minimálně 6 měsíců po termínu, pro který víza požadujete, můžete podat žádost kterýkoli všední den mezi 9:30 a 12:00. Pozor na indické svátky, kdy je ambasáda zavřená. Přehled svátků naleznete zde.

Indické velvyslanectví sídlí na adrese: Milady Horákové 60/93, Praha 7. Přibližně 200 metrů od metra Hradčanská. Poplatek za turistické vízum je 800Kč (cena byla před rokem a půl snížena z původních 1600Kč) a platí se ihned a v hotovosti. Víza jsou vystavena obvykle do tří pracovních dnů a je možné si je vyzvednout každý všední den mezi 16:00 a 17:00.

Nikdy se mi nestalo, že by s vydáním víza byly problémy. Snad je ono nové omezení na jeden vstup do země začalo věci trochu více komplikovat.Související články:


RSS

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář: