Komu by se nelíbilo obletět svět a zastavit se na celé řadě míst, která ho zajímají. Odletět z Prahy třeba do Indie, pak Thajska, Číny, přes Indonésii do Austrálie. Poté přes oceán do USA, přes Mexiko a Hawai na Kubu a pak do Argentiny, Chile a zpět domů do Prahy? A co třeba přes africké země rovnou do jižní Ameriky a přes Japonsko, Koreu, Rusko, Mongolsko do Íránu a zpět do Prahy? Nic není problém a v podstatě to není ani tak drahé, jak by se dalo čekat. Stačí jedna letenka kolem světa a kam poletíte už je na vás.

V roce 1997 vzniklo konsorcium velkých leteckých společností, které se sdružily pod názvem Star Alliance. Právě Star Alliance nabízí vedle běžných letenek z bodu A do bodu B i unikátní tarif pod názvem „Star Alliance Round the World“, tedy tzv. letenku kolem světa.  Kam se dá letět, za kolik a jaké jsou podmínky, to vše postupně probereme v následujícím článku. (Pokračování článku…)

Kolem světa

Round the world fare (RTW) nabízí na výběr z 916 letišť na celém světě, které ke své cestě můžete použít, a to ve 160 zemích.

Během své cesty můžete zastavit na maximálně 14 letištích (nepočítají se přestupní s navazujícím letem). Letenka je platná 12 měsíců. Začátek a konec celého putování musí být na stejném letišti.

To jsou základní pravidla, která si můžete přečíst zde na oficiálních stránkách. Stránky jsou to pravda v mnohém nepřehledné a o cenách se tady také nedočtete. Ale ty na oplátku doplním já. Letenka RTW je nabízena ve čtyřech tarifních pásmech podle vzdálenosti kterou urazíte:

BALÍČKY PODLE VZDÁLENOSTI A CENY
26 000 mil – 57.427 Kč
29 000 mil – 68.059 Kč
34 000 mil – 82.236 Kč
39 000 mil – 95.720 Kč

Bohužel, ceny nejsou finální. K nim je třeba připočíst letištní poplatky podle individuálních cen jednotlivých letišť, která navštívíte. Tato skutečnost vyvolá jistě pochybnosti o výhodnosti celého projektu. Zkusme se na něj podívat z té druhé strany a vyjmenujme výhody.

1) Atraktivní destinace
Do Paříže, New Yorku či Pekingu, se dostanete snadno a bez větších finančních nákladů. Ale co třeba Papeete ve Francouzské polynésii? Bermudy, Mauritius nebo africký ostrovní stát Svatý Tomáš? To jsou místa, do kterých je velmi obtížné doputovat a pokud ano, tak ceny letenek převyšují únosné možnosti. Star Alliance je má v nabídce a můžete je navštívit.

2) Možnost přesunu po zemi
Pokud přiletíte na jedno letiště, odletět můžete z kteréhokoli jiného. Délkové míle se vám počítají jen za přelet z bodu A do bodu B. Otevírá se vám tak možnost přistát například v pákistánském Karáčí a po zemi přejet do Indie až na Srí Lanku a odtud pokračovat dál s letenkou RTW.

3) Jedna letenka za 6.000Kč
Pokud si rozpočítáte náklady na jednu letenku (celkem máte k dispozici 15 letů), dostanete se na cca 6.000Kč za jeden let, což s ohledem na exkluzivní destinace, které můžete navštívit už přestává být tak neskutečnou cenou.

Mezi nevýhody můžeme výši nákladů na RTW letenku také zahrnout. Ano, na jedné straně uvádím, že cena je výhodná, na druhou ne. Opravdu je to totiž hodné individuálního zvážení.

S ohledem na neskutečně klesající ceny dálkových letů, s ohledem na současnou krizi a konkurenční boj leteckých společností, je budoucnost a výhodnost této nabídky  ve hvězdách. Mnohé napovídá i nová poznámka na webu Star Alliance, že plánovací aplikace pro naplánování trasy a nákladů na RTW, bude ukončena k září 2009. Zda, a pokud ano tak za jakých okolností, bude RTW letenka existovat v budoucnu, je tedy otázkou.

RTW může být pro řadu individuálních cestovatelů zajímavou alternativou. V příštím článku si ale názorně ukážeme, jak obletět svět s využitím nízkonákladových společností a výhodných cen dálkových leteckých společností. Možnosti a ceny vás možná překvapí.Související články:


RSS

4 Komentářů

 1. No budem o tom uvazovat, vzdy som chcel podobnu cestu skusit..

  #1 Okuin (24.08.2009)
 2. Davam do pozornosti tento web http://www.roundtheworldflights.com/ a ich ceny leteniek, myslim, ze velmi priatelne

  #2 Okuin (03.09.2009)
 3. Ahoj, uz nejaky ten rok cekam na pokracovani clanku a tipy:
  „jak obletět svět s využitím nízkonákladových společností a výhodných cen dálkových leteckých společností.“ Planujes jeste toto pokracovani?

  #3 Flava (11.06.2012)
 4. Ahoj,

  clanek uz pokracovani mit nebude. Situace na poli nizkonakladovych leteckych spolecnosti se vyrazne zmenila. Ceny letenek vzrostly (sbohem kdysi castym letenkam za 100Kč včetně poplatkům) a nízkonákladové létání už není takové terno, jako dřív…

  Robert

  #4 Robert (admin) (14.06.2012)

Přidejte svůj komentář: