Náklady na cestování v Japonsku dokáží až nepříjemně naskakovat. Je třeba si uvědomit, že ceny jsou zde většinou o 100% vyšší, než za stejné produkty (služby) v Česku. Citelné je to především u nákladů na dopravu, ale i běžného nákupu potravin.

V následujícím přehledu se pokusím úvést ukázkové ceny platné v březnu 2012 s doplňujícím komentářem. (Pokračování článku.)

Čerstvé mořské plody v samoobsluze.© Robert Štípek, Čerstvé mořské plody v samoobsluze. Tokio, Japonsko. 3/2012.

POTRAVINY
Je jedno, zda se rozhodnete stravovat sami ze surovin nakoupených v supermarketu, v pouličních bistrech nebo klasických restauracích. Vždy je třeba počítat s náklady výrazně vyššími, než na které jsme zvyklí v Česku.

Pokud si chcete nakupovat suroviny sami, na každém rohu naleznete malé samoobsluhy jednoho z celojaponských řetězců. Nejčastěji Family Mart, 7 Eleven nebo Lawson Store. Svou velikostí, i rozsahem zboží, odpovídají našim řetězcům Žabka nebo Tesco Expres. Je překvapivé jak omezenou nabídku zde najdete. Na jedné straně široký výběr chlazených i teplých nápojů v plechovce a plastu, japonských časopisů a manga komiksů, na druhé straně prakticky žádné mléčné výrobky. Na jogurty a širší výběr sýrů narazíte spíše ve velkých supermarketech. Sušenky a čokolády jsou v miniaturních velikostech za maximalizované ceny. Pečivo, které je u nás základním kamenem jídelníčku je v Japonsku spíše příležitostná laskomina. Nejdostupnější je „pěnový“ toastový chleba a poměrně široká nabídka sladkých „buchet“, cookies, šneků a ruzných dalších (obvykle kynutých) produktů. Balené v plastu po jednom (!) kuse s cenou kolem 30-60Kč. Francouzské bagety občas zahlédnete ve specializovaných obchodech. V následující tabulce je výběr několika produktů, které mohou posloužit pro rámcovou představu a srovnání.

Balená voda (555ml) – 24Kč (¥105)
Balená voda (2l) – 24Kč (¥105)
Sladké nápoje Coca Cola, Fanta… (0,5-0,6l) – 34Kč (¥147)
Coca Cola (1,5l) – 44,50Kč (¥198)
Japonské čaje (0,5l PET lahve) – 28Kč (¥125)
Pivo v plechovce (0,35l) – 35,50kč (¥157)
Pivo v plechovce (0,5l) – 44Kč (¥196)
Snickers, Kit Kat – 27Kč (¥120)
Mentos – 21,40kč (¥95)
Mléko v krabici (1l) – 50Kč (¥223)
Toastový chléb (5 plátků) – 28Kč (¥128)
Francouzská bageta – 47Kč (¥210)
Vejce (6 kusů) – 24Kč (¥105)

Starbucks Caffe Latte
Tall – 85,50Kč (¥380)
Grande – 94,50Kč (¥420)
Venti – 103,50Kč (¥460)

RESTAURACE
Komplexnější informace o japonských restauracích najdete v tomto samostatném článku. Dále tedy uvádím jen základní informace o cenách.

Nudlová polévka v bistru – 80Kč – 160Kč (¥350 – ¥700)
Větší menu v restauraci – Od 300Kč do 700Kč (¥1300 – ¥3100)
Hamburger v McDonalds – 27Kč (¥120)

UBYTOVÁNÍ
Je dobré nespoléhat se na hledání ubytování v každém městě až po příjezdu (jak býva jinak snadné třeba v Indii nebo Maroku). Předem jsme si tak vždy rezervovali ubytování prostřednictvím HostelWorld.com. Informace obsažené v uživatelských recenzích jsou vždy ideálním pomocníkem při výběru.

Dormitory (lůžko ve společné ložnici) – Od 560Kč/osoba (¥2500)
Dvoulůžkový privátní pokoj – Od 675Kč/osoba (¥3000)

Obvykle platí, že větší města nabízí více ubytovacích prostor. Díky větší konkurenčnosti jsou pak ceny nižší. V Kyoto jsme tak v dormitory spali jednu noc i za 350Kč za osobu.

Pro zajímavost přikládám přehled všech hostelů, kde jsme během cesty bydleli. YADOYA Guesthouse for Backpackers (Tokyo), Nikko Guesthouse Sumica (Nikko), Khaosan Tokyo Asakusa Annex (Tokyo), Kamakura Guesthouse (Kamakura), K’s House Mt.Fuji (Mount Fuji, Kawaguchiko), A-yado Gion (Kyoto), Khaosan Kyoto Guest House (Kyoto).

PAMÁTKY
Vstupné se vyžaduje především u významných památek. Rozsáhlé komplexy chrámů, památky zapsané na seznam UNESCO, přírodní národní parky… U malých chrámů „na půl cesty“ je vstup zdarma.

Obvyklá cena za vstup – 90Kč – 135Kč (¥400 – ¥600)

DOPRAVA
Vlaky > Nejsilnější (a nejrychlejší) dopravním spojením jsou japonské vlaky. A nemyslím jen ty nejznámější a nejrychlejší – Shinkansen. Městské sítě metra a nadzemky, příměstské vlaky i dálkové spoje jsou všude a jen těžko se jim vyhnete. Ceny ale nejsou nijak nízké. Pokud chcete projet kus Japonska, může vám pomoci tzv. Japan Rail Pass, který slouží jako „lítačka“ na vybrané japonské spoje a ceny za dopravu tak výrazně snižuje. Základní informace v češtině naleznete například zde, kupovat však zkušenější cestovatelé doporučují spíše od zahraničních prodejců. My se z finančních důvodů rozhodli prozkoumat jen malý kousek Japonska a tak jsme si vystačili s jednorázovými jízdenkami.

Tokio – Kyoto: Shinkansen – 3 000Kč (¥13220) Jednosměrná jízdenka. (délka jízdy: 2h – 2,5h)
Tokio – Nikko: 300Kč (¥1320)

Pro vyhledání vlakových spojů a jejich cen můžete použít například server Jorudan

Autobusy > Až objev možnosti využití autobusových spojů nám nabídl výrazně nižší ceny, než vlaková spojení. Autobusem jsme se tak přepravovali na lince Kyoto – Tokio. Namísto 3000Kč za vlak, jsme platili jen 900Kč (¥4000). Ano, namísto 2,5h vlakem řítícím se rychlostí 270Km/h trvá jízda přes 8h, ale zato jde o noční spoj díky kterému ušetříte náklady za noční ubytování. Osobně jsme využili nejlevnější tarif společnosti Willer Express.

Obecně je s cestováním autobusy malá potíž. Jízdenky se standardně rezervují telefonicky, nebo online přes internet. Naprostá většina běžných linek však má své stránky jen v japonštině, kde se nedá vyznat. Po telefonu je zase třeba mít štěstí na anglicky mluvícího operátora. My děkujeme majitelům guesthousu, kteří nám jednak byli schopni nalézt vhodné autobusové spoje, ale také je zarezervovat. Jen jednou, při plánované cestě z Yokohamy do Kawaguchiko, kde jsme zavčas dorazili na nádraží, se štěstím nalezli zastávku (označenou pouze japonskými popisky) a při nástupu do autobusu, kde jsme byli mezi prvními, jsme zjistili, že mají plno a berou jen cestující s místenkami. Naštěstí mezi cestujícími byla anglický mluvící žena, která se nabídla a aktivně nám pomohla tím, že sama zavolala na rezervační linku a rezervovala nám jízdenky na večerní spoj. Takže autobusové jízdenky vždy s rezervací předem!

MHD > V Tokiu vyjde jedna jízda metrem na minimálně 36Kč (¥160). Celková cena se určuje podle vzdálenosti, kterou chcete urazit. Obvykle se cena pohybuje kolem 42Kč za jednu jízdu. Jizdenky se kupují v automatech u každého vstupu do metra. Pokud nevíte, kolik přesně máte zaplatit do vámi požadované zastávky, kupte si tu nejlevnější a při výstupu předložte jízdenky zřízenci metra, který hlídá turnikety. Na místě doplatíte rozdíl a můžete pokračovat.

V Kyoto jsou nejsilnějším městským hybatelem autobusové linky. Jedna jízda vyjde na 50Kč (¥220). Je vhodné zakoupit si jednodenní permanentku za 112Kč (¥500) a to hned po příjezdu do města před první jízdou.Související články:


RSS

6 Komentářů

 1. Vejce za 4 koruny kus? No já se divím, že tam ještě nedorazila první vlna nákupčích. Jinak C-Cola 1,5l je na stejné úrovni jako Žabka.

  Mléko je trošku dražší, ale jiný kraj – třeba je to okrajová věc pro turisty a gurmány. Jinak mi vyhovuje cena piva. Jako alko by mělo samozřejmě stát minimálně o kousek víc než nealko. Ale toho se u nás asi nedočkam.

  Celkově se mi ceny nezdají až tak přehnané, spíš standardní, né sklepaná supermarketem pod hodnotu na úkor kvality.

  #1 Qwertz; (26.03.2012)
 2. Ceny jsou mozna realne k povaze a kvalite produktu (ikdyz bagetu za 50Kč?) kazdopadne rikejte to mé turistické penezence :)

  #2 admin (26.03.2012)
 3. Dobrý den,
  prima odkaz. Jen ke komentářům. Nejsem zbohatlík, ale pokud se vydám objevovat svět, tak nekoukám kolik mám a neprohrabuju drobné v kapse. Buď na to mám a jedu, nebo se podívám v telce na dokument a snad zaplatím poplatek za TV ( pokud nějakou mám.-))
  Samozřejmě, že pokud se potáhnu BAMem přes Kamčatku 2, 3 týdny ( kupř.), tak asi budu z civilizace paf, ale to neznamená, že jsem přijel na východní okraj se zpáteční jízdenkou, uherákem, chlebem a vodou v baťohu s prázdnou kešení.
  Cestování a poznávání zdar, RK

  #3 Robert Kraus (25.06.2013)
 4. Roberte, patrně máte jiný způsob cestování než někteří, to ale neznamená, že by jste to měl odsuzovat.. Japonsko je velký záběr pro peněženku a proto je dost podstatné co kolik stojí. To že vy jste grant nebo vám stačí se podívat na dokument neznamená, že je to ta jediná pravá cesta. Osobně už od 17 let cestuji nízkorozpočtově (v posledních letech to ani nemůžu tvrdit, když si kupuji letenky na jiné kontinenty..) a myslím že je to super. člověk se víc seznámí s místními a poznáte zemi i s jejich kulturou a máte přímý kontakt, ne jako když máte na všechno peníze a místní nevidí vás ale vaši peněženku. Samozřejmě váš způsob neodsuzuji, jen není jediný pravý a vy by jste si to měl uvědomit, jelikož takhle vyzníváte dosti nadutě.

  #4 Sofie (28.08.2014)
 5. Dobrý den,
  prohledávám web a hledám aktuálnější přehled cen. S přáteli cestujeme low-cost a přehled cen v dané zemi je pro nás cennou informací. Článek je z roku 2012, nemáte někdo přehled o cenách v Japonsku 2014/2015?
  Předem děkuji za reakci:)

  #5 Jirka (24.04.2015)
 6. Roberte, vy jste pěkně protivný fouňa. Jděte se vytahovat jinam, šetřivý přece nemusí znamenat chudý. A pokud jsou vaše cestovatelské zvyky jiné, ať jsou, nikdo vám to nebere, ale neodsuzujte hloupě ostatní.

  #6 Andrea (31.05.2016)

Přidejte svůj komentář: